Loading...

FESTIWAL WIKINGÓW

Wolin wyspa smaków, zalew świeżych ryb – podsumowanie dwudniowej imprezy w Wolinie – 4-5 lipca.

Dziękujemy za wspólnie spędzone dwa dni w Wolinie. Urocze sąsiedztwo rzeki i wyłaniającej się nad drugim brzegiem wioski Vikingów, sprzyjało aktywnemu uczestnictwu całych rodzin i przyjezdnych gości. Był to czas obfitujący w poznawanie atutów płynących z wprowadzenia do diety pokarmów z ryb, poszerzania swych umiejętności kulinarnych, zabaw sportowych i zgłębiania wiedzy na ścieżce edukacyjnej.

Prezes Wolińskiego Stowarzyszenia Rybaków Henryka Palusińska opowiedziała o zadaniach grup rybackich i wyzwaniach jakie przed nimi stoją. Nowe sposoby i techniki zagospodarowania tego, co żyje w wodzie jest zadaniem lokalnych rybaków. To prężnie działające stowarzyszenie obejmuje ponad 100 armatorów. Rozpiętość ich działania w linii przybrzeżnej sięga od Świnoujścia aż po Mrzeżyno, dodatkowo obejmując zasięgiem 3/4 obszaru zalewu.

„Wolin rybactwem stoi” – powiedział Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz. Jak można było usłyszeć, odbywająca się impreza sprawiła, że historia Wolina zatoczyła koło. Wielka potęga Wolina zaczynała się od rybołówstwa. Dzisiaj jest to podsumowanie tego, co związane z rybołówstwem i płynącymi korzyściami dla konsumentów tych naturalnych zasobów.

Podczas paneli edukacyjnych dotyczących dietetyki poznaliśmy walory diety zawierającej mięso ryb. Najłatwiej przyswajalnym białkiem jest białko z ryby, mięso pełnowartościowe w zupełności mogące zastąpić inne rodzaje mięs. Ryby morskie to ryby z bogactwem kwasów Omega3. Ryby śródlądowe to ryby o chudym mięsie i z bogactwem składników mineralnych. Pełen zasób składników, który zazwyczaj suplementujemy, możemy zapewnić organizmowi spożywając ryby słodkowodne – powiedziała dietetyk Pani Monika. Jej fachowe podejście do zagadnień związanych ze zdrowym i racjonalnym odżywianiem sprawiło, że chętnych do strefy porad dietetycznych przybywa. Niektórzy powracają przy kolejnych okazjach, aby podzielić się osiągnięciami i uzyskać  następne porady.

Czy wiecie, że najmniejsza i największa ryba występująca w Polsce to: sum i ciernik, a dorsz występuje także pod nazwą: pomuchel (kaszubski), ogak, wątłuszcz? To jedno z pytań konkursowych, podczas których odwiedzający goście mieli okazję wykazać się zdobytą podczas imprez wiedzą. W jednej z rozgrywek konkursowych w szranki zasiedli też lokalni rybacy. Poza sceną dzielili się ciekawymi historiami na temat ryb, występujących w lokalnych  akwenach.

O miejscowych akwenach chętnie rozmawiali przybywający na imprezę Słowianie i Vikingowie. To uczestnicy międzynarodowego festiwalu Słowian i Vikingów. Ludy te w swej historii wyjątkowo mocno doceniały zasoby jakie dawały im lokalne akweny. Tym razem poznawali nowe smaki podczas zorganizowanej degustacji. Niektóre tak orientalne, że były miłym dla podniebienia zaskoczeniem, odwiedzających nas zagranicznych gości. Także żeglarze i pasażerowie cumujących obok statków wycieczkowych, dopytywali czy to faktycznie smak ryb z pobliskich akwenów. Jak się okazuje można je wprowadzać w kuchnie całego świata. Dzięki tej rozmaitości z pewnością będą nas intrygowały i zachęcały do nowych wyzwań kulinarnych. Okoń po azjatycku w formie risotto, rybna zupa segedyńska na bazie łososia i dorsza, degustacja płoci po bułgarsku – to kilka propozycji z całej palety atrakcji, jakie zagwarantował nam szef kuchni – Kevin.

Na przystani – w  strefie prezentacji łodzi rybackich, oprócz możliwości zapoznania się ze sprzętem do połowu, prezentowano zajęcia związane z rozplątywaniem sieci. Choć to żmudne i wymagające zadanie, młodzież nie dawała za wygraną. Zespołowe rozplątywanie kilkudziesięciometrowej sieci potwierdziło zacięcie młodych ludzi. Nie mniejszą wytrwałością wykazywali się też podczas rozgrywek sportowych.

Aktywnemu trybowi życia sprzyja dieta oparta o dania rybne. Będziecie się mogli o tym przekonać podczas najbliższej imprezy „Wolin wyspa smaków, zalew świeżych ryb.” Odbędzie się ona 18. sierpnia na Stadionie Miejskim w Wolinie. Tutaj też nastąpi inauguracja sezonu piłkarskiego Vinety Wolin, a więc ludzi którzy szczególnie doceniają otaczające ich zasoby.

W oczekiwaniu na wspólne spotkanie, sięgajcie po wiedzę zawartą na naszej stronie. Sięgajcie też po dania z ryb, zbierajcie siły do kibicowania. Wolin – 18 sierpnia, Stadion Miejski, Zapraszamy!